Tēmturis #ValstsValoda

Atsaucoties Valsts prezidenta Egila Levita rosinājumam 15. oktobrī atzīmēt Valsts valodas dienu, 7.a klases skolēni latviešu valodas stundā pārdomāja, ko viņiem nozīmē latviešu valoda un rakstīja pārdomu darbu “Mana valoda ir mans gods”.

Kā teikts Valsts prezidenta kancelejas paziņojumā, valoda ir viens no būtiskākajiem identitātes pamatelementiem un bez tās nebūs Latvijas. Kādas ir skolēnu domas par latviešu valodu un tās lietojumu? Lūk, neliels ieskats skolēnu rakstītajā:

  • Es lepojos ar savu valodu, jo citām tautām nemaz tādas nav. Valoda ir jāciena, jo tajā diemžēl parādās arvien vairāk aizguvumu, piemēram, no angļu valodas.
  • Manā ģimenē runā divās valodās – tētis bieži runā krieviski, bet es ar mammu un māsu runāju latviski. Tētim nav nekādu iebildumu, ka mēs runājam latviešu valodā. Manam tētim patīk dzīvot Latvijā. Latviešu valoda ir mana valoda un mans gods.
  • Ģimenē es runāju tikai latviešu valodā. Mana valsts un valoda ir mana goda lieta. Mani vectēvi karoja par Latviju, un, ja būs vajadzība, es arī karošu. Es mīlu savu valodu un valsti!
  • Manā ģimenē sarunājas tikai latviešu valodā, bet manam tētim pieņemamāka ir krievu valoda, jo viņš lielāko dzīves daļu ir pavadījis krievvalodīgā vidē. Manuprāt, latviešu valoda ir ļoti plaša un bagāta, tāpēc uzskatu, ka mana valoda ir mans gods.
  • Mana dzimtā valoda ir latviešu, un es esmu par to priecīgs. Tiem, kas dzīvo Latvijā, šī valoda ir jāzina. Es to izmantoju vienmēr – gan tad, kad iepērkos, gan esot kopā ar draugiem. Man tiešām ir gods, ka protu brīvi runāt latviešu valodā.

Jācer, ka Valsts valodas dienas atzīmēšana Latvijas skolās kļūs par jaunu un stipru tradīciju. Valoda tiešām ir gods, tāpēc cienīsim un godāsim to!

Skolēnu rakstīto apkopoja latviešu valodas un literatūras skolotāja Ieva Valaine