Projektu nedēļas “Ēnu dienas” pieredze

Daudzi skolēni 12.februārī darba pasauli iepazina, ēnojot kādas profesijas pārstāvi viņa darba vietā. 7. un 8. klasēs karjeras, profesijas un izglītības iespēju izpēte šogad bija projektu nedēļas galvenais uzdevums. Ēnu dienā piedalījās 82 skolēni. Dažiem laimējās ēnot savu sapņu profesiju, citus – gaidīja lēciens nezināmajā, tomēr ikviens guva kādu noderīgu pieredzi vai turpmākai karjeras attīstībai vērtīgu atziņu.

Foto: no A.Taskina personīgā arhīva

Gatavošanās Ēnu dienai sākās jau janvārī, kad skolēnu motivēšanā un atbalstīšanā iesaistījās gan pedagogs karjeras konsultants, gan klases audzinātājas Daina Blūma, Dace Ruskule un Ieva Valaine, gan sociālo zinību skolotāja Ligita Straube. Skolēni patstāvīgi meklēja vakances gan Ēnu dienas oficiālajā interneta vietnē, gan uzrunājot vecākus, draugus un paziņas. Tāpat tika pētīti profesiju apraksti, izzinātas izglītības iespējas, trenētas prasmes motivācijas vēstules un darba intervijas sagatavošanai. Lielākais izaicinājums bija došanās uz Ēnu dienas prakses vietu un pieredzes prezentācija klases biedriem, kuri novērtēja gan prezentācijas saturu, gan uzstāšanās mākslu. Projektu nedēļas noslēgumā skolēni rakstīja pašvērtējumu par savu veikumu un vēlmes turpmākajai sadarbībai ar skolas pedagogu karjeras konsultantu.

Ieskats skolēnu rakstītajā.

Man šī projektu nedēļa bija ļoti vērtīga, jo es iepazinu Valsts Ieņēmumu dienestu, un tagad man ir labāka saprašana par nākotnes profesijas izvēli. Tagad es gribētu iet strādāt uz VID. (Artūrs)

Manuprāt šī ēnu diena un visa projektu nedēļa iznāca ļoti laba. Mēs ar Artūru prezentāciju veidojām 3 stundas. Mēs ļoti labi noprezentējām, un, manuprāt, nevienam citam nebija pat ne tuvu tik labi kā mums! Darbs, ko mēs ēnojām, bija “Tieto Evry”, manuprāt es šeit nevēlētos strādāt, jo mums tas likās garlaicīgi. (Bruno)

Man ļoti patika mana projektu nedēļa, jo tā bija aktīva, pozitīva un interesanta. Katru dienu bija kaut kas jauns. Visvairāk man patika ēnu diena un prezentācijas sagatavošana. Es ieguvu daudz jaunas informācijas par IT sfēru. Man interesē profesijas, kurās visu laiku ir kaut kas jauns. (Artūrs)

Projektu nedēļā kopumā man gāja labi, ne tik labi gāja pirms projektu nedēļas, jo bija grūti atrast vakances, kur pieteikties ēnot, un, tur kur pieteicos, nesaņēmu atbildi. Beigās es ēnoju to, ko vēlējos. Mēs karjeras ekskursijās varētu doties uz tādām dzīvnieku patversmēs kā “Ulubele” vai “Labās mājas”. Patversmes piedāvā tādas ekskursijas, un tad pie reizes varētu aizvest ziedojumus. Dzīvnieku patversmē nav daudz profesiju, ko vajadzētu iepazīt, bet mēs varētu tur strādāt brīvprātīgi. (Sabīne)

Manuprāt man projektu nedēļā veicās diezgan labi. Visu izdarīju un man patika šī gada projekts. Manuprāt šī projektu nedēļa man ļoti palīdzēs nākotnē. Kā rakstīt CV un motivācijas vēstuli, lai pieteiktos uz darba vietu, kur gribēšu strādāt. Pēc projektu nedēļas pedagogs karjeras konsultante pieteica mani darbam vasarā Rīgas Zooloģiskajā dārzā, ja mani pieņems, es būšu laimīga. Es vēlētos ar klasi aizbraukt uz kādu no dzīvnieku patversmēm un aizvest dzīvniekiem ziedojumus, palīdzēt kādos darbos. Visi kopā doties izpētīt profesijas dzīvnieku patversmē. (Justīne)

Manuprāt man ļoti labi izdevās projektu nedēļa, jo viss bija tā kā es vēlējos. Ieguvu ļoti daudz jaunu zināšanu. Es domāju, ka mēs varētu doties ekskursijā uz lidostu “Rīga”, jo viņi arī piedāvā ekskursiju pa lidostu, un tā ir daudz plašāka, nekā es gāju Ēnu dienā. Manuprāt lidosta ir ļoti laba vieta jaunai izaugsmei. (Amanda)

Man patika projektu nedēļa, bet bija tāda ķeza, ka ēnojamā persona atteica pēdējā brīdī, un nevarēju izvēlēties labāku profesiju, jo tad varbūt būtu interesantāk. Nākotnē vēlētos iepazīt vairāk slavenību, un lai būtu vairāk atrakciju vecākajās klasēs, kā tas ir 1.-4.klasei, un varētu arī neuzdot tik daudz darbu mājās. (Sanita)

Man Ēnu dienā bija interesanti saprast kā darbojas augstskolas katedras. Es sapratu, ka katedras vadītājs nebūtu man piemērota profesija, un ir jāmeklē kāda cita profesija. Pašu projekta darbu veidot nebija viegli, bet, manuprāt, viss izdevās. Man būtu interesanti, ja es varētu parunāties ar dejotājiem par horeogrāfa profesiju. (Sandija)

Es projektu nedēļā ne visu biju veikusi. Es savādāk būtu veidojusi prezentāciju. Es ēnoju pavāru un gribētu, lai tas pavārs, kuru es ēnoju būtu mūsu skolā, un pastāsta par šo profesiju visiem skolēniem. Domāju, ka es īstenībā labāk gribētu strādāt par frizieri un aizbraukt uz Rīgas Stila un modes tehnikumu. (Justīne)

Es savu prezentāciju novērtēju ļoti slikti. Ēnot nebija slikti, bet tas nebija pārāk interesanti. Manas intereses ir biznesa vadība un gribētos ēnot kaut kādas lielas kompānijas īpašnieku. (Daniels)

Man Ēnu dienas projekts neizdevās, es tiku ēnot, bet es netiku pie tā, pie kā es gribēju. Es gribētu tikt pie programmētāja vai IT speciālista. Es ēnu dienā uzzināju par militārista karjeru un tās bonusiem. (Ričards)

Es projektu nedēļā projektu varēju uztaisīt labāk un vairāk ielikt prezentācijā, bet sanāca kā sanāca. Mums vajadzētu vairāk iet uz karjeras pasākumiem stundu laikā un iemācīties par savu karjeru vairāk. Man patiktu karjeras pasākumi par programmēšanu vai datortehniku. (Artūrs)

Projektu nedēļā iegūtā pieredze noderēs kā informatīva bāze. Runājot par karjeras pasākumiem, man patiktu pasākumi, kuri ir saistīti ar vēsturi. (Rihards)

Man ēnu diena likās ļoti interesanta, bet diemžēl es netiku uz vietu, kur vēlējos  – pie vizāžista. Mēs tikām pie friziera. Mums gāja interesanti, uzzinājām daudz ko jaunu. Nākotnē vēlētos tikt pie vizāžista, paskatīties un pajautāt dažādus jautājumus. Vēlos, lai notiktu daudz pasākumi, izbraukumi pie tērpu dizaineriem un vizāžistiem. (Sanija)

Neizdevās tas, ka plānoju iet ēnot kādu citu, bet mani nepieņēma. Pārējais bija izdevies. Karjeras pasākumos es vēlētos tikties ar kādu aktieri, vai doties pie viņa uz darba vietu. Vēlētos redzēt, ko un kā viņi tur dara ikdienā (Kristīne).

No visām karjeras iespējām mani pagaidām interesē tikai datorika, un ēnu dienā nekādu pieredzi neieguvu. Es gribētu, lai uz skolu uzaicina kādu IT speciālistu (Rihards)

Kopumā bija ļoti forši. Interesanti bija iet un ēnot, jo mēs uzzinājām ļoti daudz jaunu un noderīgu informāciju. Friziere bija ļoti saprotoša un atsaucīga. Arī veidot prezentāciju bija interesanti. Man ļoti patika! Es vēl neesmu pārliecināta par ko es vēlos būt, bet būtu ļoti forši, ja skolā nāktu vairāk dažādu profesiju pārstāvji. Saistīti ar dizainu vai uzņēmējdarbību. (Vineta)

Visinteresantākā projektu nedēļas daļa bija Ēnu diena, ēnot bija interesanti. Būtu interesanti, ja kāds no Nacionālajiem Bruņotajiem spēkiem būtu mūsu skolā. (Daniels)

Man patika, viss bija OK. Mums interesēja ēnojamais darbs, veidojot prezentāciju, mēs labi sastrādājāmies. Darbs arī varēja nebūt tik labs, bet galvenais bija droši norunāt! (Markuss)

Mēs mīlam un mums patīk ēnotais darbs, nākamgad mēs plānojam ēnot kaut ko līdzīgu. Pagaidām nedomājam par profesiju, vēl vēlamies attīstīties kā hokeja spēlētāji. (Valters)

Sagatavoja

Anda Zariņa

pedagogs karjeras konsultants