8.b klase par Ž. Lipkes pēdām vēsturē

Žaņa Lipkes memoriāla ekspozīcija.

8.b klases skolēni vēstures stundā dalījās pārdomās pēc filmas “Tēvs Nakts” noskatīšanās un Žaņa Lipkes memoriāla apmeklējuma. Skolēnu rakstītais ir pavediens, lai saruna par atbildību, pienākumu, izvēli varētu turpināties gan mācību stundās, gan ģimenēs. Spēlfilmu “Tēvs Naksts” un mācību ekskursiju Žaņa Lipkes memoriālā Ķīpsalā skolēni apmeklēja programmā “Latvijas skolas soma”.

Pirms kinoseansa kinoteātrī “Kino Bize” un ekskursijas memoriālā klases audzinātāja Sandra Daneberga – Eriksone un vēstures skolotāja Ligitai Straubei ar skolēniem pārrunāja II Pasaules kara situāciju Latvijā, lai vēlāk turpinātu diskusiju par katra cilvēka izvēli un atbildību vēsturiski sarežģītās situācijās. Atgriezenisko saiti nodrošināja Latvijas vēstures stundā rakstītās skolēnu pārdomas par redzēto.

Lielākā daļa skolēnu atzina, ka ar Žaņa Lipkes personību iepazinušies pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”. Iepriekš tikai retais bija dzirdējis par Žani Lipki un viņam veltīto memoriālu. Kaut gan arhitektoniski interesantā memoriāla būve tika atklāta 2012.gadā, bet filma “Tēvs Naksts” pagājušā gada nogalē plaši popularizēta presē un sociālajos tīklos. Savukārt Žana Lipkes rīcība izraisīja gan izbrīnu, gan lepnumu. Ieskatam atsevišķi fragmenti no 8.bklases skolēnu rakstītā.

Es pameklēju filmu “Tēvs Nakts” un Žaņa Lipkes Memoriālo muzeju. Par šo cilvēku sabiedrībā nekad nebiju dzirdējusi, bet tagad man šī iespēja tika dota. Ž.Lipke ir varonis, jo viņš uzņēmās atbildību, palīdzot ebrejiem.

Laima

Par Žani Lipki es domāju ļoti ilgi, nesaprazdams, kāpēc viņš riskēja ar savas ģimenes dzīvībām, ja viņš bija labsirdīgs. Tomēr viņš riskēja ar ģimenes locekļiem, un viņš to varēja tik viegli izdarīt, tad vai tas nozīmē, ka viņam bija pilnīgi vienalga par savu ģimeni? Žanis ebrejiem ir ebreju glābējs, kas ir ļoti respektabli. Viņam arī ir iestādīts olīvkoks Jeruzalemē.

Martins

Žanis Lipke ir ievērojama persona Latvijas vēsturē. Latvijai II Pasaules karš bija grūts laiks. Latviešus ģimenes un saimniecības bija pārņēmušas bailes, – ja nu kāds pasaka vācu armijai, ka viņu ģimenes ir ar ebreju saknēm, vai vēl šausmīgāk,  – viņi slēpj ebrejus. Bet viens latvietis nebaidījās – Jānis jeb Žanis Lipke. […] Žanis Lipke ir cilvēks, kas pierāda, ka, ja cilvēkam draud ar nāvi, mēs esam spējīgi uz visu.

Helēna

Es sākumā nezināju, kas Žanis Lipke vispār ir, bet vēlāk apjautu, ka viņš ir viena no nozīmīgākajām personām Latvijā. Filma, uz kuru bijām ar klasi, man likās interesanta, emocionāla, bet nedaudz grafiska. Manuprāt interesantākais bija tas, ka vēsturē ir bijušas tādas situācijas, ka cilvēkus varēja nošaut bez domāšanas.

                Emīlija

Agrāk par Žani Lipki es neko nezināju. Pēc filmas es  daudz ko uzzināju, bet pēc memoriāla es sapratu visu vēl labāk. Kad uzzināju vairāk, sapratu, ka viņš bija ļoti labs cilvēks, kas par sevi nedomāja, bet domāja par citiem cilvēkiem un to dzīvēm.

Kristians

Pirms filmas man nebija skaidrības par to, kā dzīvoja II Pasaules kara laikā. Kādi bija cilvēki? Ar ko nodarbojās. Filma lika aizdomāties par to, ko cilvēks var izdarīt citu labā, par to neprasot neko pretī. […] Daudzi cilvēki nezina par Žani Lipki, un to ko viņš izdarījis. Bet varbūt tas ir labi? Jāzina tam, kurš grib zināt. Secinājumā, varu teikt, ka tādu cilvēku ir ļoti maz un tas ir liels darbs. Man prieks, ka Latvijā ir tādi cilvēki, kuri gatavi palīdzēt ne tikai sev un savai tautai.

Niks

Žanis Lipke un viņa ģimene bija apbrīnojami cilvēki, kas bija gatavi katru dienu riskēt ar savām dzīvībām, lai glābtu citus. Viņi ir kā paraugs pārējiem latviešiem, un visiem cilvēkiem, lai mēs censtos palīdzēt viens otram arī krīzes brīžos.

Agita

Pirms es aizgāju uz Žaņa Lipkes memoriālu, es neko nezināju par viņu, bet es biju dzirdējusi viņa vārdu. Tiklīdz es iegāju Žaņa Lipkes memoriālā, es sapratu, ka tur būs ļoti interesanti. […] Es domāju, ka Žanis ir ļoti uzņēmīgs un cēls cilvēks, ja viņš uzņēmās kaut ko šādu izdarīt!

Vanesa

Žanim Lipkem bija piešķirts apbalvojums “Taisnīgākais starp tautām”. Viņš izglāba 55 cilvēkus. Taču ir aizdomas, ka cilvēki, kurus viņš glāba, viņam maksājuši zeltā un ar briljantiem. Viņa patiesie nodomi vēl šodien ir neskaidri. Tā, ka varbūt Žanis Lipke nemaz nav tik “pūkains”.

Marks

 

Es pats gribēju aiziet uz filmu “tēvs Nakts”, bet iznāca tā, ka gājām kopā ar klasi. Pirms filmas noskatīšanās man nebija ne jausmas, kas bija Žanis Lipke. Pēc filmas noskatīšanās es daudz uzzināju par Žani Lipki. Tomēr pilnībā viss vēl nebija skaidrs. Muzeja apmeklējuma laikā varēja izprast, kas viņš bijis, ko un kā darījis.[…] Žanis ir ļoti daudz riskējis citu dēļ, un, manuprāt, tas ir cēlsirdīgi. Secinot, mēs lepni varam teikt, ka latviešu tautā ir cēlsirdīgs, drošsirdīgs un varens vīrs, vārdā Jānis Lipke. Glābt citu dzīvības, riskējot ar savējo un savu tuvinieku dzīvībām, ir prātam neaptverama drosme, vai arī stulbums, bet beigu beigās viņš ir vīrs, kurš izglāba 55 ebrejus.

Rinalds

Sagatavoja: Anda Zariņa