Ceļojums laikā ar “Latvijas skolas somu”

Decembra sākumā 3.b un 3.c klases skolēni Latvijas valsts simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja nodarbību “Ceļojums laikā ar Čipu un Capu.” Nodarbībā bērni iepazinās ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja patstāvīgo ekspozīciju. Skolēnu iespaidi par muzejā redzēto, rosināja skolotājus sarunu par vēsturi turpināt.

Muzeja darbinieku plānotais ceļojums laikā gides un divu rotaļlietu – sunīšu Čipa un Capa pavadībā aizveda skolēnus Latvijas vēsturē uz akmens laikmeta apmetnēm, iepazīstināja ar darba rīkiem, sadzīves priekšmetiem, rotām un ieročiem bronzas un dzelzs laikmetos,  ļāva apjaust atšķirības starp pilsētnieku un laucinieku ikdienu, kā arī ieskatīties Latvijas valsts tapšanas, proklamēšanas un atjaunošanas vēsturē.

Informācijas un iespaidu pārbagātība skolēnus gan pārsteidza un iepriecināja, gan arī radīja apjukumu. Lai veicinātu skolēnu izpratni par muzejā redzēto, saruna tika turpināta mācību stundās, izmantojot muzeja izdevumu “Iepazīsties ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju! Ceļvedis Latvijas vēsturē no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām.” Noslēgumā skolēni rakstīja par to, kas muzejā paticis vislabāk un atbildēja uz pāris konkrētiem jautājumiem. Piemēram, 3.b klase pēc fotoattēla mēģināja atpazīt seno graudberzi, bet 3.c klase izteica minējumus par to, kādas pārmaiņas piedzīvoja Latvijas teritorijas iedzīvotāji pirms 2018.gadiem – uz mūsu ēras sliekšņa.

Lielākajai daļai trešās klases skolēnu muzejā vislabāk bija paticis gides stāstījums un ekskursija, kā arī izpildīt Čipa un Capa uzdevumus. Amanda no 3.c klases raksta, ka viņai vislabāk paticis “kā mums mācīja par to kā cilvēki dzīvoja pagātnē,” Mare no 3.b – “kā mums stāstīja par vēsturi”, bet Sofija (3.b) atzīst, ka viņai “patika un interesēja viss”, citiem skolēniem atmiņā spilgtāk saglabājies un paticis senais akmens laikmets. Dažu skolēnu atbildēs īpaši izcelts kāpiens pa muzeja gana augstajām kāpnēm, kur ne tik tālā senatnē ikdienā staigāja Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes studenti. Meitenes starp muzejā redzēto izceļ Latvijas novadu tautastērpus, savukārt puiši priecājas, ka varējuši apskatīt “īstu skeletu” un ieročus.

Skolēnu atbildes netika vērtētas ar atzīmi. Bērni, kas bija pareizi atbildējuši jautājumus un dalījušies iespaidos, saņēma iniciatīvas “Latvijas skolas soma” koordinatores sarūpētu pārsteiguma balviņas.

Trešās klases skolēnu ceļojums Latvijas vēsturē ir tikai sācies. Viņu skatījums uz pagātnes notikumiem, skolotājiem palīdzēs plānot turpmākos pasākumus programmā “Latvijas skolas somas”.

Sagatavoja:

A.Zariņa